Pictures provided by Rex Tracy - June 2006
Orientation for Clerks and Secretaries
October 16 - 20, 1967          Upper Darby, PA          Photographer: Gordon Smith
Left to right:
First Row: Beckingham, Boninfante, Clark, Dickerson, Fleischhauer, Giuliano, Grant, Hasson
Second Row: Hummel, Jones, Kissinger, Mc Bee, Ostrowski, Paquette, Schollenberger, Sheckard, Sheetz
Third Row: Stauffer, Straub, Wood, Bennett, Slaton, Tracy, Neely


Computer Workshop (2 pictures)
March 11 - 13, 1968          Upper Darby, PA          Photographer: C. J. Deland
Seated: Margaret "Peggy" Davoney
Standing (L to R): Ben Germana, Fred Theurer, Claughton, Richard Barlow, O'Mara,
   Norman Miller, Carl Montana
Seated: Margaret "Peggy" Davoney
Standing (L to R): Stamatel, Bryant, Drobney, Gardner, Ivan Emmanuelli, Stockwell


Orientation for Clerical Personnel
Nov 18 - 22, 1968          Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: A. Woodbury, Durham, NH;    Sandy Barby, Upper Darby, PA;
Margaret Devoney, Upper Darby, PA;    G. Dunlap, Harrisburg, PA;
A. Fleischhauer, Somerset, NJ;    E. Green, Harrisburg, PA;
R. Gross, Athens, OH;    E. Harris, Morgantown, WV
Second Row: I. Hurst, Harrisburg, PA;    M. Keammerer, Upper Darby, PA;
P. Lamontagne, Durham, NH;    D. McBurney, Batavia, NY;
T. Merriman, Morgantown, WV;    K. Nicola, Somerset, NJ;
M. Orechovsky, Somerset, NJ;    L. Pascucci, Upper Darby, PA
Thrid Row: N. A. Reynolds, Dayton, OH;    S. Salinger, Durham, NH;
R. H. Smith, Harrisburg, PA;    S. Storer, Burlington, VT;
C. E. Stout, College Park, MD;    C. V. Taylor, College Park, MD;
M. Waples, Upper Darby, PA;    R. O. Tracy, Upper Darby, PA


Hydrology 1, Soil Mechanics 1, & Cartography 1 for Engineers and Geologists
March 11 - 15, 1968          Upper Darby, PA          Photographer: C. J. Deland
Left to right:
First Row: Bolles, Capeto, Bruce Champeon, Richard Croft, Crutchfield, Dodd, Foster, Givens
Second Row: Golden, Goodwin, Griffin, Hyatt, Jamison, McHugh, Mengers, Page, Read
Third Row: Spencer, Stark, Taylor, White, Wenninger, McKeever, Dick Folsche, Bob Boyce, Rex Tracy


Orientation for New Professionals
April 29 - May 10 1968           Upper Darby, PA          Photographer: C. J. Deland
Left to right:
First Row: Quinif, Riddell, Spencer, Stevens, Timmons, Wenninger, Wilson
Second Row: Ryland, Johnson, Kopecki, Leland, Lum, Mays, Myers
Third Row: Balthaser, Brant, Case, Copson, Esser, Fletcher, Howell, Frank Neely


State Conservation Engineers' Meeting
June 10, 1968           Upper Darby, PA          Photographer: Charles B. Ford
Left to right:
Front Row: G.W. Grubb, K.L. Moran, Dave C. Ralston, C.M. Right, Richard L. Phillips, T.R. Wire,
  K.P. Wilson
Back Row: C.H. Dingle, E.L. Schmertzler, Karl R. Klingelhofer, W.P. Weldon, J.R. Davis,
  K.S. Werkman, L.S. Button


Hydraulics 1 and Design 1 for New Engineers and Geologists
Jaunuary 8 - 19, 1968           Upper Darby, PA          Photographer: C. J. Deland
Left to right:
First Row: White, Taylor, Capeto, Young, Golden, Faerber
Second Row: Farmer, Spencer, McHugh, Goodwin, Dodd, Crutchfield, Griffin, Gerald Oman
Third Row: Rex Tracy, Givens, Wenninger, Carpenter, Hyatt, Schuetz, Mengers, Stark, Read, Frank Neely


Hydraulics 1
December 9 - 13, 1968           Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: E. Baisden, Petersburg, WV;    Carl Bouchard, Orono, ME;
W. C. Browning, Richmond, VA;    D. Chapman, Syracuse, NY;
B. A. Copson, Upper Darby, PA
Second Row: C. E. Crowe, Princeton, WV;    P. Hossler, Athens, OH;
F. Jagels, Jr., Orono, ME;    C. Knight, Syracuse, NY
Thrid Row: Ed Moldenke, Syracuse, NY;    D. L. Wells, Richmond, VA;
Gerald E. Oman, Upper Darby, PA;    F. R. Farmer, Upper Darby, PA;
F. M. Wysong, Upper Darby, PA


Design 1
December 16 - 20, 1968           Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: Carl E. Bouchard, Orono, ME;    D. C. Chapman, Syracuse, NY;
W. F. Conley, Morgantown, WV;    B. A. Copson, Upper Darby, PA;
Gerald E. Oman, Upper Darby, PA
Second Row: C. E. Crowe, Princeton, WV;    J. Graham, Harrisburg, PA;
P. W. Hossler, Athens, OH;    F. B. Jagels, Jr., Orono, ME;
J. Jaquish, Huntington, WV
Thrid Row: C. S. Knight, Syracuse, NY;    P. Petras, Harrisburg, PA;
D. Shakley, Clarion, PA;    L. R. Beck, Upper Darby, PA;
J. A. Shaffner, Upper Darby, PA;    H. W. Frierson, Upper Darby, PA;


Basic Computer Concepts for Northeast State Conservationists
December 17 - 19, 1968          Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: A. C. Addison, Durham, NH;    R. W. Akeley, Somerset, NJ;
W. L. Anderson, Syracuse, NY;    R. S. Brown, Columbus, OH;
Second Row: N. P. Tedrow, Storrs, CT;    R. M. Davis, Harrisburg, PA;
D. T. Dinsmore, Orono, ME;    D. N. Grimwood, Burlington, VT;
B. Isgur, Amherst, MA
Thrid Row: E. R. Keil, College Park, MD;    T. F. McGourin, Richmond, VA;
R. E. Quilliam, Morgantown, WV;    W. R. Ratledge, Newark, DE;
H. A. Taft, Lexington, KY


Basic Computer Concepts
December 17 - 19, 1968          Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: A. C. Addison, Durham, NH;    R. W. Akeley, Somerset, NJ;
W. L. Anderson,, Syracuse, NY;    C. L. Baum, Richmond, VA;
J. S. Bennett, Columbus, OH;    Neil F. Bogner, Upper Darby, PA;
H. D. Bradley, Lexington, KY;    R. S. Brown, Columbus, OH;
C. S. Brown, Durham, NH;    D. G. Burbank, Somerset, NJ;
W. H. Costes, Amherst, MA
Second Row: J. M. Cooper, Morgantown, WV;    D. A. Davis, Orono, ME;
R. Mel Davis, Harrisburg, PA;    D. T. Dinsmore, Orono, ME;
D. G. Ferren, Burlington, VT;    J. H. Gibson, College Park, MD;
Clete G. Gillman, Harrisburg, PA;    D. N. Grimwood, Burlington, VT;
R. A. Hogue, Syracuse, NY;    B. Isgur, Amherst, MA
Thrid Row: E. R. Keil, College Park, MD;    R. E. Laramy, Storrs, CT;
T. F. McGourin, Richmond, VA;    G. Morris, Columbus, OH;
Frank E. Neely, Upper Darby, PA;    R. E. Quilliam, Morgantown, WV;
W. R. Ratledge, Newark, DE;    H. A. Taff, Lexington, KY;
N. P. Tedrow, Storrs, CT;    Fred D. Theurer, Upper Darby, PA;
S. L. Tinsley, Upper Darby, PA


Construction 1
January 27 - February 7, 1969          Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: S. Mark Boysen, College Park, MD;    Richard J. Croft, Jr., Defiance, OH;
D. R. Goodwin, Durham, NH;    J. D. Graham, Harrisburg, PA;
G. C. Kearns, Columbus, OH;    Neil F. Bogner, Upper Darby, PA
Second Row: F. B. Jagels, Jr., Orono, ME;    R. L. Judy, Philippi, WV;
J. H. O'Mara, Durham, NH;    J. E. Polulech, Syracuse, NY;
Jim A. Shaffner, Upper Darby, PA;    A. T. Smith, Cynthiana, KY;
Thrid Row: M. P. White, Orono, ME;    R. M. Wenninger, Durham, NH;
R. L. Wilson, Bremen, OH;    Paul E. Nylander, Washington, DC;
H. P. Parker, Upper Darby, PA


Management Training Conference
May 5 - 9, 1969          Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: W. H. Leeming, Jr., Storrs, CT;    R. P. Sims, Lexington, KY;
E. Boland, Lexington, KY;    C. F. Eby, Morristown, NJ;
L. C. Ibbitson, Syracuse, NY;    Lloyd E. Wright Oswego, NY;
G. F. Baltes, Tiffin, OH;    R. F. Jones, Marietta, OH
Second Row: C. Williams, Lima, OH;    L. Cathcart, Warren, PA;
H. Mattox, Gettysburg, PA;    Bobby Rakestraw, Harrisburg, PA;
W. Friend, Lovingston, WV;    J. Irby, Boydton, VA;
D. F. Rayl, Richmond, VA;    R. Rhea, Pearisburg, VA
Thrid Row: L. R. Beck, Upper Darby, PA;    W. Richard Folsche, Upper Darby, PA;
Fred D. Theurer, Upper Darby, PA;    Helen C. Hoag, Washington, DC;
E. J. Larson, Washington, DC;    M. M. Simpson, Washington, DC
Frank E. Neely, Upper Darby, PA


Hydraulics III
October 27 - November 7, 1969           Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: Richard T. Barlow, Somerset, NJ;    R. K. Rowe, Defiance, OH;
G. A. Kessel, Morgantown, WV;    W. F. Crain, Indianapolis, IN;
M. D. Cranston, Indianapolis, IN
Second Row: H. W. Kopitzke, Des Moines, IA;    V. T. Cribb, Chester, SC;
E. A. McHugh, Upper Darby, PA;    F. L. Mateo, Upper Darby, PA;
O. Perez, Upper Darby, PA;    A. R. Taylor, Upper Darby, PA;
Thrid Row: F. M. Wysong, Upper Darby, PA;    Joe M. Zurlo, Upper Darby, PA;
H. W. Frierson, Upper Darby, PA;    Gerry E. Oman, Upper Darby, PA;
F. R. Farmer, Upper Darby, PA;    Dr. L. J. Mathers, Villanova, PA


New Professional Engineers and Geologists
December 8 - 19, 1969           Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: J. A. Tibbetts, Holden, MA;    Jim A. Wesoloski, Amherst, MA;
K. E. Vollherbst, Somerset, NJ;    B. A. Benton, Syracuse, NY;
E. P. Blackmer, Binghamton, NY;    C. S. Knight, Syracuse, NY
Second Row: Ed F. Moldenke, Syracuse, NY;    W. J. Bowers, Harrisburg, PA;
R. E. Wilson, Burlington, VT;    T. P. Betoney, Jr., Petersburg, WV;
F. J. Channell, Keyser, WV;    W. F. Conley, Morgantown, WV;
Thrid Row: P. A. Brinkman, Indianapolis, IN;    P. R. Casanova, Caguas, PR;
T. L. Brown, Upper Darby, PA;    F. L. Mateo, Upper Darby, PA;
Richard W. Folsche, Upper Darby, PA;    Vince McKeever, Upper Darby, PA


Construction II
Jaunuary 26 - 30, 1970           Upper Darby, PA
Left to right:
Front Row: D. F. Rayl, Storrs, CT;    J. C. Bickford, Mayfield, KY;
D. P. Faerber, Holden, MA;    D. E. Keates, Littleton, NH;
R. E. Bright, Somerset, NJ;    J. L. Carter, Somerset, NJ
Second Row: Richard J. Croft, Defiance, OH;    R. L. Wilson, Bremen, OH;
Lou Kirkaldie, Harrisburg, PA;    R. T. Dunton, Burlington, VT;
A. H. Stephenson, Charlottesville, VA;    Richard A. Gallo, Richmond, VA;
Thrid Row: R. L. Judy, Philippi, WV;    C. C. Persinger, Morgantown, WV;
E. J. Baisden, Petersburg, WV;    R. C. Bryan, Washington, DC;
Paul E. Nylander, Washington, DC;    R. C. Wright, Washington, DC


    Assembled June 27, 2006 by Owen P. Lee